
Het unieke telefoniemuseum in Presikhaaf heet u van harte welkom! Dit museum is opgericht door voormalige medewerkers van de PTT, die met passie het telefonie-erfgoed van het voormalige staatsbedrijf beheren en tentoonstellen. Het museum bevindt zich in een telefooncentrale, een deel van dit gebouw wordt nog steeds gebruikt door KPN.
Tijdreis door de telecommunicatiegeschiedenis
Een bezoek aan Museum Telefan is alsof je een tijdmachine instapt. In de kelder ontdek je een indrukwekkende telefooncentrale, ooit gebouwd door Philips. Wat meteen opvalt? De techniek leeft! Je hoort het klikken, zoemen en schakelen van een systeem dat ooit duizenden telefoongesprekken mogelijk maakte. Dit is een bijzonder stukje levend erfgoed.
Het museum beschikt daarnaast over een unieke collectie telexen en telefoons, waaronder de miljoenste bakelieten telefoon in Nederland.
Oude PTT-Kantoorinrichting
Verder is ook de oude PTT-kantoorinrichting een bijzonder onderdeel van de tentoonstelling. Aan het meubilair wordt de vroegere bedrijfshiërarchie binnen de PTT meteen zichtbaar.
Behoud door oud-medewerkers van PTT
Het behoud van het Telefan‑museum is volledig te danken aan de inzet van oud‑PTT/KPN‑medewerkers die hun vakmanschap, kennis en betrokkenheid hebben ingezet om het telefonie‑erfgoed veilig te stellen via telecomerfgoed. Zij hebben zelf apparatuur, documentatie en historische objecten verzameld, gered en opnieuw ondergebracht in een museale setting.
Door hun vrijwillige inzet blijft niet alleen het materiële erfgoed bestaan, maar ook de verhalen, technische expertise en herinneringen aan het Telefoondistrict Arnhem en Nijmegen. Daarmee is Telefan een voorbeeld van veerkrachtig erfgoed dat dankzij betrokken vakmensen een nieuwe toekomst heeft gekregen.