Nu is dit huis een museum, ingericht met spullen van Texelaars. Wie binnen stapt, voelt zich gast bij een gezin in de 19e eeuw dat elk moment thuis kan komen. De bedstedes zijn opgemaakt, het theeservies staat klaar. In de keuken komt het water uit de pomp, de kelder staat vol potten ingemaakte groente. En de gastvrouwen weten alles te vertellen over hun huishouden. Dat was een tijd waarin het huishouden een intensieve dagtaak was. Een tijd zonder centrale verwarming, maar met een schouw of smuiger.
De bekende restauratiearchitect Royaards restaureerde de Oudheidkmer in 1947. Hij plaatste deze smuiger, afkomtig uit het West-Friese Berkhout. Een volgende restauratie was nodig in 2017/2018.
Achter de Oudheidkamer is de kleinste voor publiek toegankelijke kruidentuin van Nederland. Een kleine oase, midden in Den Burg.
zie www.oudheidkamertexel.nl