Monument

Kerk Den Hoorn

Za

Adres

Kerkstraat 5, Den Hoorn

In het kort

  • Van 11.00 tot 13.00 voor volwassenen en kinderen het muzikale programma: Het orgel vertelt

Openingstijden

za 12 sep. 11:00 - 16:00

Achtergrondinformatie uitklap icoon

Het witte kerkje van Den Hoorn is waarschijnlijk het meest gefotografeerde bouwwerk op Texel. De kerk kwam gereed in 1425, de toren in 1450. Sindsdien is de slanke toren een vertrouwd baken voor zeelui en landrotten op de zuidpunt van Texel. De kerkklok werd in 1448 gegoten door de Utrechtse bronsgieter Ricout Butendicc. Dat kostte in die tijd een kapitaal!

Baken voor de scheepvaart

Al in de Middeleeuwen bevoeren Nederlandse schepen eerst de Europese wateren en vervolgens de wereldzeeën. Vanaf de bouw vande kerktoren diende deze  als baken voor de scheepvaart. In verband met de verraderlijke zandbanken voor de kust en de functie van de Rede van Texel als voorhaven van Amsterdam woonden in Den Hoorn veel loodsen. De Texelse loodsen voeren in de 17e eeuw tot voorbij het Engels Kanaal om rijk beladen vrachtschepen naar binnen en naar buiten te loodsen. In 1783 beloodsten ze bij Texel nog 1805 schepen. De politiek-economische situatie in de Franse tijd, de overgang naar rijksloodsdienst en concentatie daarvan in Den Helder en de aanleg van het Noord-Hollands kanaal en vervolgens het Noordzeekanaal maakten een eind aan het drukke scheepvaartverkeer bij Texel. Dat betekende ook het eind van Den Hoorn als dorp van loodsen. Maar nog steeds is de kerk een baken voor de zeevaart.

Restauraties

Architect C. Royaards restaureerde de kerk in 1955-1957. Dat was hard nodig. Daarnaast verving hij om esthetische redenen de consistoriekamer en bracht daarin een fraaie schouw met Harlinger tegels aan. Die waren afkomstig uit een in de 18e eeuw door een Texelse commandeur ter walvisvaart verfraaide woning  annex boederij in Oosterend. Dat was niet de eerte of de laatste restauratie en/of verbouwing.  Zo was eerder de torenspitsvervangen en na de reformatie de indeling veranderd. Het prachtige Schreuerorgel uit 1857 werd in 2016 gerestaureerd en in 2021 werd een tweede luidklok, de Jacob, in de toren geplaatst.

Het dorp Den Hoorn droeg en draagt via de ‘Rommeltjesmarkt’ steeds in belangrijke mate financieel bij aan de restauraties.

Concerten

In verband met de verbluffend goede akoestiek wordt de kerk wel het ‘Concertgebouw in het klein’ genoemd. Voor muzikanten en publiek een belevenis!

 

Deel dit monument

Adres

Kerkstraat 5, Den Hoorn

In het kort

  • Van 11.00 tot 13.00 voor volwassenen en kinderen het muzikale programma: Het orgel vertelt

Openingstijden

za 12 sep. 11:00 - 16:00

Achtergrondinformatie

Type monument:
Religieus erfgoed
Oorspronkelijke functie:
rooms-katholie ke kerk
Bouwperiode:
1425-1450
Huidige functie:
PKN-kerk
Monument status:
Rijksmonument
bekijk alle monumenten in
Den Hoorn