Een verborgen stukje watergeschiedenis, midden in de stad.
Aan de Paardenmarkt ligt de voormalige schutsluis in de Steenwijker Aa. De sluis werd gebouwd in 1865 als onderdeel van een nieuwe vaarverbinding naar de Spoorhaven, die ontstond na de aanleg van het spoor. Schepen konden hier worden geschut en zo hun weg vervolgen richting de haven en het station.
Met de aanleg van het Dolderkanaal in 1930 verloor de sluis haar functie. Twee jaar later werd zij gedempt en verdween zij uit het straatbeeld. Decennialang lag de sluis verborgen onder de grond.
Tijdens de herinrichting van de Paardenmarkt in 2008 werd de historische schutsluis opnieuw opgegraven en zorgvuldig gerestaureerd. Tegenwoordig vormt zij een tastbare herinnering aan de tijd waarin Steenwijk een belangrijke rol speelde in de scheepvaart en het vervoer over water.