Monument

Droste Cacao

Programma
Zo
Toegang beperkt tot 20 personen per half uur

Adres

Max Euweplein 1-41, Haarlem

Openingstijden

zo 13 sep. 12:00 - 17:00

Achtergrondinformatie uitklap icoon

Het Rijksmonument Droste Cacao aan het Spaarne in Haarlem herbergt het verhaal van de legendarische Droste Cacao-fabriek.

Droste is niet alleen een internationaal bekend merk vanwege zijn cacaopoeder, pastilles (‘flikken’) en chocoladeletters, maar ook door zijn iconische ontwerpen. De klassieke ‘Droste-verpleegster’ (nog steeds zichtbaar aan de gevel van het gebouw) en het ‘Droste-mannetje’ zijn eeuwige symbolen van het merk. Het Rijksmonument draagt de erfenis ervan, ook al heeft het sinds 2009 een woonbestemming.

Het oudste gedeelte van het gebouw (de Branderij en Perserij, links op de foto) dateert uit 1911-1920 en is ontworpen door architect Van den Ban. De in 1922 toegevoegde hoogbouw van 4 lagen (de Pakkerij) is een ontwerp van Van Noppen. Het imposante fabriekscomplex, met de karakteristieke geveltop en tegeltableau, was tot de jaren ‘80 het kloppend hart van de Droste-productie. Begin deze eeuw kreeg het gebouw en het hele terrein van de Droste fabriek een woonbestemming.

De oorsprong van de cacao- en chocoladefabriek van Droste is gelegen in de Grote Houtstraat. Hier begon Gerard Droste in 1863 een koek- en banketbakkerij. In 1890 werd in de kelder van het pand een chocoladefabriek gestart. Dat verliep zo voorspoedig dat na een jaar de productie al werd verplaatst naar het Spaarne. Van het complex zijn de branderij (1911), de pakkerij (1922) en de silo uit de jaren vijftig over. Inmiddels is het complex verbouwd tot woningen.

Tijdens de Open Monumentendagen organiseert Droste Cacao elke 20 minuten een rondleiding voor groepen tot 20 personen. De rondleiding duurt ca. 20 minuten.

Nb. alleen de begane grond van deze locatie is rolstoeltoegankelijk.

Veerkrachtig erfgoed

Wist je dat?

* De branderij is ontworpen door de Haarlemse architect Jacob van den Ban (1860-1943)? * De aangrenzende pakkerij uit 1922 ontworpen is door Johannes Jacobus van Noppen (1876-1947)? * Zich in het muurwerk van de torenpartij aan de zuidwestzijde een polychroom tegelplateau bevindt met de afbeelding van de verpleegster? * De afbeelding met verpleegster die een dienblad draagt met een cacaoblikje erop (Droste-effect) ontworpen is door de Haarlemse reclameschilder Jan Misset (1904)? * Het Droste-effect, een repeterend visueel effect, in de Dikke van Dale staat opgenomen? * In tijden van productie er per minuut 5256 Droste pastilles werden geproduceerd?

Deel dit monument

Adres

Max Euweplein 1-41, Haarlem

Openingstijden

zo 13 sep. 12:00 - 17:00

Achtergrondinformatie

Type monument:
Industrieel erfgoed
Oorspronkelijke functie:
Droste cacao fabriek met o.a een branderij en pakkerij
Architect:
Jacob van den Ban en Johannes Jacobus van Noppen
Huidige functie:
Woningen en horeca
Monument status:
Rijksmonument
bekijk alle monumenten in
Haarlem