


De Kerk van de Protestantse Gemeente Bunnik is een witgepleisterde zaalkerk met een oorspronkelijke vierkante gemetselde toren die teruggaat tot ongeveer 1200. Deze kerk, gelegen in het dorpscentrum op de voormalige St. Antonisbrink, heeft een oude Romaanse toren gebouwd met ‘Kloostermoppen’. In de 14e eeuw verving men het oorspronkelijke houten schip door een stenen schip met rondboogvensters en een houten dak.
De kerk heeft in de loop der eeuwen meerdere grote verbouwingen ondergaan, waaronder reparaties na een storm in 1674 en herstelwerkzaamheden na de inkwartiering van Franse troepen in 1787. In 1839 werd een speciale orgeltribune gebouwd, en in 1840 volgde een grote restauratie, inclusief de bouw van een consistoriekamer en opknappen van de pastorie. De hele kerk kreeg toen een houten Mansardekap met leien.
In 1938 werd de toren voorzien van een nieuwe spits en leien dakbedekking, zoals vóór 1674. Delen van de toren werden opnieuw opgemetseld. Dit is nog steeds te zien in de gevel. In 1954, tijdens een grote restauratie en verbouwing, werd de mansardekap vervangen door een zadeldak met pannen. De consistoriekamer bij de toren werd afgebroken en verplaatst naar de achterzijde van het koor. Tevens werden de grafkelders in de kerk verwijderd en gevuld met zand. Sindsdien heeft de kerk weinig structurele wijzigingen ondergaan, behalve een restauratie in 2013/2014 als gevolg van de samenvoeging van de hervormde en gereformeerde gemeenten.
Vóór de Oude Dorpskerk organiseren we dit jaar een oude beroepenmarkt, war je kennis kunt maken met bijvoorbeeld een touwslager, leerbewerker, visnetvlechter of palingroker. Beroepen die ooit in Nederland veel voorkwamen, maar tegenwoordig niet bekend meer zijn: ook dat deel van het erfgoed moet wat ons betreft zichtbaar blijven.
Daarnaast kun je op het gazon voor de Dorpskerk ook oude spelletjes spelen. Kom langs om zak te lopen, koek te happen, mee te doen aan aardappelrace, of een potje te sjoelen. Een Bunniks ganzenbord maakt het helemaal af. Voor de beste spelers, en de meest enthousiaste deelnemers, hebben we een aantal leuke prijzen.
Tussendoor kun je genieten van een optreden van het zangkoor Vocality: deze dames laten a acapella horen hoe zowel oude, als moderne liederen prachtig klinken in de kerk. Om 14 uur zullen zij optreden in de Dorpskerk, daarna ook buiten.