Activiteiten zaterdag
terdag”]
Activiteiten zaterdag
Activiteiten zondag
Expositie ‘Eilandje’
Deze kunstwandeling gaat langs speciaal tijdens het buitenseizoen 2026 voor het Vogeleiland gemaakte kunstwerken.
Over Seattle
Vernoemd naar de bakermat van het genre speelt dit kwartet alle krakers en minder bekende pareltjes uit de grunge. Van Nirvana tot Pearl Jam en Alice in Chains tot Soundgarden. En af en toe een uitstapje naar andere rock van de ‘80’s tot de ‘00’s.
Over MonkeyJam
Een concept van Stichting Colored Monkeys. Tijdens deze open jamsessie mag iedereen meespelen of lekker komen luisteren en genieten.
Over Eiland Van…
Kunstenaar Niels Albers maakt een installatie op het Vogeleiland. Het Vogeleiland is een eiland in de stad, een eiland ontwikkeld op een voormalige ravelijn. Niels Albers gaat met zijn installatie in op de geschiedenis van het eiland met alle kenmerkende details; de vogels, paden, bruggen en misbaksels. Tijdens Open Monumentendag wandel je met een gids langs de verschillende onderdelen van zijn installatie en hoor je over meer over de totstandkoming van het werk. Voor de jonge bezoekers: Niels Albers gebruikt elementen van origami in zijn installatie. Kun jij de vouwsels terugvinden op het eiland? En vouw je zelf mee?
Kijk voor meer informatie ook op www.openmonumentendagdeventer.nl
Over het Vogeleiland
In 1887 ontwierp Leonard Springer op de 17de-eeuwse vestingwerken van Deventer het Rijsterborgherpark, in de op dat moment modieuze Engelse landschapsstijl. Op het eerste ravelijn – een versterkt vijfhoekig eiland in de vestinggracht – legde hij een kunstmatig berglandschap aan met slingerende paden. Daar kon de wandelaar pauwen en exotische vogels bekijken. Dit Vogeleiland is al 130 jaar een dierbare plek voor vele generaties Deventenaren.
Renovatie jaren ‘80
Eind jaren ’80 leefde bij het gemeentebestuur de gedachte om het water rond het eiland te dempen. Maar veel Deventenaren zagen de toekomst van het eiland anders voor zich. De Stichting Vogeleiland werd opgericht met als doel het Vogeleiland in ere te herstellen. Architect Peter Ghijsen zorgde in de jaren ’90 voor een vernieuwing van het Vogeleiland. Er kwam onder meer een muziekoverkapping, een enorme volière in de vorm van een ei en het paviljoen, nu Parkcafé. De renovatie werd grotendeels betaald door het bedrijfsleven en particulieren.
In 1999 zorgde een windhoos voor veel schade aan het Rijsterborgherpark en het Vogeleiland. Meer dan 200 bomen waaiden om en het park was een grote ravage. De gemeente Deventer gaf opdracht aan landschapsarchitect, Michael van Gessel, om met een plan te komen om het park te herstellen. In 2000 zijn de werkzaamheden begonnen. De laatste fase van het plan, waar het Vogeleiland onder viel, werd echter niet gerealiseerd.
Renovatie 2020
In 2020 en 2021 heeft de Gemeente Deventer na een aantal jaren van achteruitgang, gezorgd voor een vernieuwing van het eiland. Deze is gebaseerd op de plannen van Michael van Gessel van rond 2000. Er is een beplantingsplan gerealiseerd en enkele opstallen zijn vernieuwd. Ook zijn de paden opnieuw voorzien van verharding. Het Vogeleiland is weer een aantrekkelijk stadspark geworden.
Toekomst voor het Vogeleiland
Stichting Vogeleiland heeft een ambitieus projectplan voor de toekomst van het eiland neergelegd. Op basis van het vernieuwingsplan van de gemeente Deventer (2020), de visie van Leonard Springer en het herstelplan van Michael van Gessel, werken we aan een plek waar natuur, cultuur, educatie, horeca en ontmoeting samenkomen. We nodigen publieke en private partijen uit om samen met ons te investeren in dit unieke stukje Deventer.
Wil je meer verhalen lezen over het Vogeleiland? Kijk dan op deventerverhalen.nl