


Museum Amstelland – Erfgoed met een Verhaal
In het hart van Ouderkerk aan de Amstel, achter de Amstelkerk (PKN), ligt Museum Amstelland. Het museum is gevestigd in zes voormalige diaconiehuisjes uit 1733, die oorspronkelijk werden gebouwd voor behoeftige weduwen van de Hervormde kerk. Al eerder stonden op deze plek eenvoudige woningen, maar in datzelfde jaar besloot de diaconie tot nieuwbouw. Sindsdien staan de huisjes er nog altijd en vormen zij een tastbare herinnering aan eeuwen van zorg, betrokkenheid en gemeenschap.
Tot 1978 werden de huisjes bewoond. Daarna dreigde sloop, maar gelukkig kregen de historische pandjes een nieuwe bestemming. Zo werden ze eerst ondergebracht bij de Wereldwinkel en de Oudheidkamer. Deze laatste instelling groeide vervolgens uit tot het Historisch Museum Ouder-Amstel en draagt tegenwoordig trots de naam Museum Amstelland.
Heren van Amstel
Maar wie waren de Heren van Amstel en welke rol speelden zij in de geschiedenis van Ouderkerk? Waar stond hun kasteel en hoe moet het eruit hebben gezien? In Museum Amstelland duik je in het rijke verleden van deze invloedrijke familie. Daarnaast ontdek je archeologische vondsten, keramiek en talloze andere voorwerpen die het verleden van de regio zichtbaar en tastbaar maken. Bovendien laat de vaste tentoonstelling zien hoe Ouder-Amstel zich door de eeuwen heen heeft ontwikkeld.
Historisch Kwartier Ouderkerk
Naast de historische collectie maakt Museum Amstelland deel uit van het Historisch Kwartier Ouderkerk, het kloppend hart van het beschermde dorpsgezicht. Juist hier, op de plek waar de Amstel en de Bullewijk samenkomen, ontstond in de 11e eeuw het oorspronkelijke Amestelle. Daardoor is deze omgeving al eeuwenlang een bijzondere ontmoetingsplek.
Nog altijd is de historische sfeer hier voelbaar: een plek waar ruim 1000 jaar geschiedenis samenkomt in gebouwen, verhalen en herinneringen. Kortom, Museum Amstelland vormt een venster op het verleden en laat zien hoe het erfgoed van Ouderkerk tot op de dag van vandaag blijft leven.