



Zaterdag 12 september 2026, 11.00-17.00 uur
Locatie: Museum de Fundatie Zwolle en Kasteel het Nijenhuis Heino/Wijhe
Gratis toegang
Op zaterdag 12 september is het Open Monumentendag en opent Museum de Fundatie gratis de deuren in Zwolle en in Heino/Wijhe. Bekijk op deze dag de architectuur van beide monumentale museumlocaties, de tentoonstellingen, meer informatie volgt
Kasteel het Nijenhuis Heino/Wijhe
In de ruim 650 jarige geschiedenis van het kasteel bewoonden diverse adellijke families deze bijzondere plek. De laatste decennia is het in gebruik als museum. In de omliggende beeldentuin zijn ruim 100 beelden te zien.
Kom je met kinderen en wil je op ontdekkingstocht, vraag dan bij de kassa naar de gratis folder ‘Op pad met Mikkel’. Door middel van laagdrempelige vragen en opdrachten ontdek je samen meer over de kunstwerken. Ook kunnen kinderen hun eigen beeldentuin tekenen.
Programma:
11:30-12:30 uur rondleiding door het kasteel, reserveren verplicht
13:30-14:30 uur rondleiding door het kasteel, reserveren verplicht
Reserveer hier je tickets voor de rondleidingen
Museum de Fundatie online tickets – Museum de Fundatie
Kasteel het Nijenhuis is één van de best bewaard gebleven havezaten in Overijssel. Gelegen tussen de dorpen Heino en Wijhe is het omgeven door een prachtig landschap. De geschiedenis van Kasteel het Nijenhuis begint in de late middeleeuwen.
De eerste vermelding dateert van 1382. Het kasteel werd bewoond door diverse adellijke geslachten, onder wie de families Van Ittersum, Bentinck en Von Knobelsdorff. Nadat de familie Van Pallandt het landgoed in 1934 had verkocht, volgde een periode van verval. Totdat collectioneur Dirk Hannema het provinciebestuur van Overijssel ervan overtuigde dat Kasteel het Nijenhuis voor verder verval behoed moest worden. Op zijn initiatief werd het kasteel gerestaureerd en de bouwhuizen onder architectuur verbouwd tot museum, met de verzameling van Hannema als uitgangspunt. De grondlegger van Museum de Fundatie bewoonde Kasteel het Nijenhuis van 1958 tot aan zijn dood in 1984. In 2003/2004 is het kasteel onder leiding van architect Gunnar Daan grondig verbouwd en gerenoveerd. Het huis, voorheen alleen te bezichtigen op afspraak, werd geheel heringericht en is sinds september 2004 volledig toegankelijk voor publiek.
Museum de Fundatie zet Hannema’s werk voort en toont tegenwoordig een deel van zijn omvangrijke collectie in het kasteel. Daarnaast vinden er in het kasteel en de beeldentuin wisselende tentoonstellingen plaats.