Monument

23 Oude Toren in Oostelbeers

Programma
Za
Zo

Adres

Rotten 3, Oirschot

In het kort

  • Oude schansmuur uit de tijd van de Tachtigjarige Oorlog ontdekt.
  • Toren is gebouwd in periode 1300-1350

Openingstijden

za 12 sep. 12:00 - 17:00
zo 13 sep. 12:00 - 17:00

Achtergrondinformatie uitklap icoon

In 1207 wordt de kerk van Oostelbeers voor het eerst genoemd. Vanaf dit jaar was het patronaatsrecht in het bezit van de Abdij van Tongerlo. De kerk was aan de Heilige Andreas gewijd. In de periode 1300-1350 werd er een nieuwe kerktoren gebouwd tegen de bestaande kerk.
In de 15e eeuw werd de kerk vergroot en kreeg de toren er een geleding bij.

In 1542 werden de Beerzen door de troepen van Maarten van Rossem platgebrand. Niet duidelijk is of toen ook de toren en de kerk zijn beschadigd. Mogelijk heeft dit wel geleid tot een verplaatsing van de dorpskern Oostelbeers, terwijl de kerk eenzaam achterbleef.

Vanaf 1648, na de Vrede van Munster, kwam de kerk in protestantse handen en werd ernstig verwaarloosd. De katholieken betrokken in 1672 een schuurkerk. Inmiddels had het dorp zich, vanwege krijgshandelingen, als het ware verplaatst en was de kerk buiten het dorp komen te liggen. Omdat er geen protestantse gemeenschap was in Oostelbeers, werd er ook geen onderhoud gepleegd en kwam de kerk te vervallen.
In 1798 komt de kerk weer in katholieke handen, maar was de kerk in zodanig slechte staat en ver van de dorpskern gelegen, dat de inwoners van Oostelbeers de kerk niet meer wilden gebruiken.  De Katholieken bleven hun schuurkerk gebruiken. In de tweede helft van de 19e eeuw is het gebouw ingestort, terwijl de toren is blijven staan. In 1968 is de kerk toren gerestaureerd, maar kreeg daarbij geen spits meer toegevoegd.
Het kerkgebouw zelf lag aan de oostzijde van de toren. In de torenmuur is nog duidelijk de aansluiting op het schip te zien.

In 2024 kreeg de toren en het terrein eromheen een grondige opknapbeurt. De fundering van de oude muren is weer zichtbaar gemaakt, waarbij de omliggende bomen behouden zijn. Tijdens dit werk is een oude schansmuur uit de tijd van de Tachtigjarige Oorlog ontdekt. Het geheel blijkt omgeven te zijn geweest met een gracht en aarden wal.

De bezoekers kregen een goed beeld van hun Oude Toren door middel van een wandeling over het terrein en waarbij een vijftal plaquettes de nodige informatie geven.

Klik hier om terug te gaan naar alle deelnemende monumenten en activiteiten in de gemeente Oirschot.

 

Wist je dat?

een kerkuil en een aantal vleermuizen in de toren huizen?

Deel dit monument

Adres

Rotten 3, Oirschot

In het kort

  • Oude schansmuur uit de tijd van de Tachtigjarige Oorlog ontdekt.
  • Toren is gebouwd in periode 1300-1350

Openingstijden

za 12 sep. 12:00 - 17:00
zo 13 sep. 12:00 - 17:00

Achtergrondinformatie

Type monument:
Religieus erfgoed
Oorspronkelijke functie:
kerkgebouw
Bouwperiode:
14e eeuw
Monument status:
Rijksmonument
bekijk alle monumenten in
Oirschot