Monument

Sint-Hippolytuskerk in De Kanis

Programma
Za
1 activiteit

Adres

Mijzijde 132, Kamerik

In het kort

  • Fotopresentatie historie De Kanis en de kerk
  • Bezichtiging kerk, gewelven en voorwerpen uit de katholieke kerk

Openingstijden

za 12 sep. 10:00 - 16:00

Achtergrondinformatie uitklap icoon

Toen na de Reformatie de uitoefening van de rooms-katholieke godsdienst werd verboden, ontstond er in het buurtschap Teckop een schuilkerk. Vanuit deze statie is later de Kamerikse parochie van heilige Hippolytus ontstaan. Halverwege de 19e eeuw was er behoefte aan een nieuw kerkgebouw. Deze werd niet in Teckop maar aan de Mijzijde gebouwd op de plaats van de huidige kerk. Bijzonder is dat het ook nu om een vestigingsplaats ging ver van een dorpskern, gewoon tussen de boerderijen. De gespannen verhouding tussen de katholieke en protestantse inwoners van Kamerik speelde hierbij wellicht een rol. Pas nadat de nieuwe kerk in 1855 was ingewijd ontstond er rond het gebouw meer bebouwing, een dorpskom die bekend ging staan als De Kanis.

In 1913 gaf het kerkbestuur architect Wolte te Riele uit Deventer opdracht een nieuwe kerk met pastorie te ontwerpen. Deze architect heeft meer rooms-katholieke kerken ontworpen, onder meer die van Montfoort.Het werk werd uitgevoerd door de Gebroeders Koenders uit Enschede, met wie de architect vaker samenwerkte. Op 14 april 1914 werd de eerste steen gelegd. Door de mobilisatie ten tijde van de Eerste Wereldoorlog kwam de bouw in al snel stil te liggen. Men had te kampen met een tekort aan arbeidskrachten en moeilijk te verkrijgen bouwmateriaal. Niettemin kon de aartsbisschop van Utrecht, mgr. H. van de Wetering, een jaar later de kerk inwijden. Het kerkgebouw was gebouwd in baksteen en kreeg een kruisvormige plattegrond. De bouwsom bedroeg circa 62.000 gulden, ongeveer 5.000 gulden meer dan begroot. In de kerk werd het oude kerkorgel na restauratie in 1917-1919 teruggeplaatst.

Bij de oplevering waren er nog geen gebrandschilderde ramen. De vijf grote ramen dateren van 1923 en zijn van de hand van H.L.D. Kochen uit Utrecht. Het gaat om voorstellingen van “de aanbidding van het Lam Gods”, “de herders”, “de drie koningen”, “Johannes de Doper die Christus aanwijst” en “de heidense hoofdman die zijn geloof en onwaardigheid betuigt”.De kleinere gebrandschilderde ramen dateren uit veel latere tijd: zij zijn tussen 1956 en 1962 gemaakt door Harrie Sterk, een kunstenaar uit Vleuten, die diverse heiligen afbeeldde. Hiervoor was onder meer geld ingezameld bij gelegenheid van het eeuwfeest van de parochiekerk aan de Kanis. De oorspronkelijke decoraties op de gewelven en pilaren zijn nu achter een witte pleisterlaag verdwenen.

Veerkrachtig erfgoed in tijden van onzekerheid

In het parochiecentrum zal Piet van Maarleveld een digitale foto presentatie geven over de Kanis en het kerkgebouw. Tevens zijn fysiek foto’s te bewonderen van het de kerk in het bijzonder. Gelegenheid om de via de toren boven de gewelven te kijken en in de sacristie voorwerpen vanuit de kerk te bewonderen. Bezichtiging van de kerk met behulp van een A4 met wetenswaardigheden over de kerk

De volgende optredens zijn er:
11.15 Walter Burnet op orgel. Walter geeft een hommage aan de Ev. Broedergemeente (ook wel hernhutters cq moravische broeders) die vanaf de 18e eeuw onderwijs en geloof in de tropen hebben gebracht d.m.v. zending.
12.00 uur Mick Tys Creanmeher op orgel. Hij speelt onder andere Bohemian Rapsody
Tussen 14.00 uur en 16.00 uur: liedjes en poëzie in de Hippolytus kerk; “onderweg”. Er is veel te ontdekken in de prachtige Hippolytuskerk, o.a. de gebrandschilderde ramen en ondertussen klinkt er muziek en poëzie. Een variatie van eigen liedjes en teksten, uitgevoerd door Marcel Kooijman en Wendy van de Brugge. Tegelijkertijd kun je de kerk bekijken, de ruimte verkennen of ergens gaan zitten. Je bent van harte welkom

Wist je dat?

Wie was Hippolytus? Hippolytus van Rome leefde van ± 170 tot 235 na Chr. Hij wordt in het Westen als een van de belangrijkste kerkleraren van zijn tijd beschouwd en is als martelaar gestorven.

Deel dit monument

Adres

Mijzijde 132, Kamerik

In het kort

  • Fotopresentatie historie De Kanis en de kerk
  • Bezichtiging kerk, gewelven en voorwerpen uit de katholieke kerk

Openingstijden

za 12 sep. 10:00 - 16:00

Achtergrondinformatie

Type monument:
Religieus erfgoed
Oorspronkelijke functie:
Kerkgebouw
Architect:
Wolter te Riele
Bouwperiode:
1914
Huidige functie:
Kerkgebouw
Monument status:
Gemeentelijk monument
bekijk alle monumenten in
Kamerik