Monument

26. Lunet B

Programma
Za

Adres

Reduitlaan 31, Breda

In het kort

  • Er worden doorlopend rondleidingen aangeboden
  • Max. groepsgrootte 15 personen

Openingstijden

za 12 sep. 11:00 - 17:00

Praktische informatie

Parkeergelegenheid in de buurt is erg beperkt, kom met de fiets, wandelend of met het ov

Achtergrondinformatie uitklap icoon

Over de locatie

Lunet B: Een staaltje veerkrachtig erfgoed
Lunet B is in meerdere opzichten een opmerkelijke plek. Het is niet alleen een van de laatste én uniekste restanten van het Bredase verdedigingswerk uit 1843 — een type constructie dat je nergens anders in Nederland meer vindt — maar ook de combinatie met de moderne ombouw is bijzonder. Kijk maar naar de glazen wanden, de houten plafonddelen en de grote lichtkoepels die het daglicht naar binnen loodsen. De circa twee meter dikke vestingmuren hebben nog niets aan kracht ingeboet en geven de huidige werkplekken een heel eigen sfeer. Met recht een staaltje veerkrachtig erfgoed, bestand tegen onzekere tijden. Al zullen het dit keer geen gewapende zuiderburen zijn… die Breda overigens nooit hebben bereikt.

Het uit rode baksteen opgetrokken bomvrije ‘reduit’ stond vanaf 1843 op het vooruitgeschoven lunet B. Samen met lunet A moest het Breda bescherming bieden na de afscheiding van België — het zogenaamde ‘Antwerpse front’. Het bouwwerk bestond oorspronkelijk uit een vleugel met drie mortierkazematten (geschutsruimten), een vleugel met twee kanonkazematten en een tussenliggend kruitmagazijn.

Na het ontmantelen van de vestingwerken tussen 1868 en 1876 kregen beide lunetten een ‘burgerlijke’ bestemming. Lunet A werd in 1914 gesloopt voor de bouw van de Sint Franciscus kweekschool. Lunet B eindigde als mestvaalt van de gemeentereiniging. Nadat de omliggende gracht met vuilnis was gedempt, bleef alleen het zwaar gehavende reduit over, dat later diende als zoutopslag. Met name die laatste functie tastte de metersdikke muren ernstig aan.

Bij de restauratie is gekozen voor een unieke conserveringsmethode: het metselwerk is geïnjecteerd met een hardende substantie om verdere aantasting door zoutresten te stoppen. Om de historische kazemat goed zichtbaar te houden, is er vervolgens een grotendeels glazen overkapping overheen gebouwd die nu ruimte biedt aan moderne kantoren.

Sinds 2016 is Lunet B het inspirerende onderkomen van INOS, een overkoepelende onderwijsorganisatie in Breda.

Activiteit
Rondleiding
Er wordt doorlopend rondgeleid waar je alles leert over de verschillende functies, verhalen en interessante details van deze plek
Max. groepsgrootte 15 personen.

Praktisch
Er is erg beperkte parkeergelegenheid in de buurt van de locatie, kom met de fiets, met het ov of lopend.

Veerkrachtig erfgoed

Wist je dat?

Dit rijksmonument is een van de laatste restanten van de beroemde Bredase verdedigingswerken. Het uit rode baksteen opgetrokken bomvrije ‘reduit’ stond vanaf 1843 op het vooruitgeschoven lunet B. Tezamen met lunet A moest dit de stad Breda na de afscheiding van België bescherming geven (het zgn. ‘Antwerpse front’). Het bouwwerk bestond oorspronkelijk uit een vleugel met drie mortierkazematten (geschutsruimten) en een vleugel met twee kanonkazematten, en daartussen een kruitmagazijn. Na de slechting van de vestingwerken tussen 1868 en 1876 kregen de beide lunetten een ‘burgerlijke’ bestemming. Lunet A fungeerde tot de sloop in 1914 als petroleumopslagplaats. Lunet B werd gebruikt als mestvaalt van de gemeentereiniging. Toen de omliggende gracht met vuilnis was gevuld, bleef alleen het zwaar gehavende reduit over. Dit werd later gebruikt als zoutopslag.

Deel dit monument

Adres

Reduitlaan 31, Breda

In het kort

  • Er worden doorlopend rondleidingen aangeboden
  • Max. groepsgrootte 15 personen

Openingstijden

za 12 sep. 11:00 - 17:00

Praktische informatie

Parkeergelegenheid in de buurt is erg beperkt, kom met de fiets, wandelend of met het ov

Achtergrondinformatie

Type monument:
Verdedigingswerk
Oorspronkelijke functie:
Verdedigingswerk/lunet
Bouwperiode:
1843
Huidige functie:
Kantoor
Monument status:
Rijksmonument
bekijk alle monumenten in
Breda