Fotograaf: Jenny van de Laar
Monument

23. Seeligkazerne – Campus De Rooi Pannen

Programma
Za
Zo

Adres

Fellenoordstraat 93C, Breda

In het kort

  • Studenten nemen je mee over de campus en door de gebouwen
  • Startpunt van de excursie Leven van en voor het leger

Openingstijden

za 12 sep. 11:00 - 17:00
zo 13 sep. 11:00 - 17:00

Praktische informatie

U kunt zich melden bij onze brasserie, deze is te herkennen aan de vlaggen van OMD 2025.

Achtergrondinformatie uitklap icoon

Over de locatie
Op de voormalige Gasthuisvelden in Breda fluisteren de oude gebouwen verhalen uit lang vervlogen tijden. Dit historische militaire complex kent een rijke geschiedenis die teruggaat tot de 17e eeuw. In 1640 (volgens latere bronnen 1642) verrees hier het Klein Arsenaal: een opslagplaats voor wapens en munitie die onmisbaar was voor de toenmalige garnizoensstad. Veertig jaar later werd het hele gebied bestemd tot exercitieterrein, waarmee de zone ten zuiden van de Haagdijk en de Mark een uitgesproken militair karakter kreeg.

In 1771 (met de bouw gestart rond 1764) volgde het monumentale Groot Arsenaal, een belangrijk en indrukwekkend voorbeeld van classicistische militaire architectuur. Vanaf dat moment sprak men formeel van het Groot en Klein Arsenaal.

Na een ingrijpende verbouwing van het Klein Arsenaal in 1836 en de latere ontmanteling van de Bredase vesting, veranderde het terrein ingrijpend. Op de Gasthuisvelden werd de Seeligkazerne gebouwd als thuisbasis voor de veldartillerie. In de 19e en 20e eeuw groeide de kazerne uit tot een modern militair complex met lesgebouwen, stallen, magazijnen en officierswoningen. De historische arsenaalgebouwen werden hierin naadloos geïntegreerd.

Tijdens de Tweede Wereldoorlog werd het complex bezet door de Duitse troepen. Na de bevrijding bleef het terrein in gebruik bij Defensie en diende het later als onderdeel van de Nederlandse Defensie Academie. Daarmee verankerde het complex zich definitief als een van de belangrijkste monumenten van het militaire erfgoed in Noord-Brabant.

Vanaf 2019 heeft de voormalige kazerne een bijzondere nieuwe bestemming gekregen: het terrein is herontwikkeld tot de onderwijscampus van De Rooi Pannen. Waar vroeger soldaten marcheerden, lopen nu studenten. De prachtige historische architectuur en de moderne faciliteiten vormen samen de brug tussen verleden, heden en toekomst — een inspirerende plek waar traditie en innovatie hand in hand gaan.

Activitieten
Rondleidingen
Er worden doorlopend rondleidingen (30 min.) onder leiding van studenten gegeven (max. 10 pers.). Tijdens je bezoek aan de campus en een aantal van de gebouwen, ontdek je de rijke geschiedenis én de huidige bezetting van dit terrein.

Startpunt Excursie Leven van en voor het leger
Breda en de krijgsmacht zijn al eeuwenlang onlosmakelijk met elkaar verbonden. Als vestingstad, garnizoensstad én thuisbasis van de Koninklijke Militaire Academie heeft Breda ontzettend veel aan het leger te danken — een geschiedenis waarin de stad en Defensie door de eeuwen heen lief en leed deelden.

Tijdens de excursie Leven van en voor het leger neem je een fascinerende duik in deze militaire historie. Samen met een gids wandel je over het historische Seeligterrein, langs het karakteristieke ensemble van de witte huisjes. Je komt langs markante gebouwen zoals de oude paardenstal (Gebouw P), het keuringsgebouw, het indrukwekkende arsenaal en het reduit. Onderweg brengt de gids het verleden tot leven met bijzondere verhalen over eeuwenoude gebruiken, militaire tradities en dagelijkse rituelen.

Herken je nog verhalen van vroeger, of roept de plek specifieke herinneringen op? We horen heel graag wat jouw eigen beleving is bij dit bijzondere stukje Breda!

  • Starttijden zijn 11:00, 12:00, 14:00 en 15:00u.
  • Max. 20 p. per tijdslot
  • Alleen met reservering

Reserveren
Toegang tot de excursie Leven van en voor het leger is alleen mogelijk met reservering. Reserveren is mogelijk via omdbreda.nl vanaf maandag 24 augustus 12:00. Plaatsen zijn beperkt, vol = vol.

Veerkrachtig erfgoed

Deel dit monument

Adres

Fellenoordstraat 93C, Breda

In het kort

  • Studenten nemen je mee over de campus en door de gebouwen
  • Startpunt van de excursie Leven van en voor het leger

Openingstijden

za 12 sep. 11:00 - 17:00
zo 13 sep. 11:00 - 17:00

Praktische informatie

U kunt zich melden bij onze brasserie, deze is te herkennen aan de vlaggen van OMD 2025.

Achtergrondinformatie

Type monument:
Verdedigingswerk
Oorspronkelijke functie:
Kazerne / arsenaal
Bouwperiode:
1771
Huidige functie:
School
Monument status:
Rijksmonument
bekijk alle monumenten in
Breda