Monument

De Hollandsche Maagd

Programma
Za
Zo
2 activiteiten

Adres

Oosthaven 28, Gouda

In het kort

  • Buitenschilderen
  • Kunstgalerie

Openingstijden

za 12 sep. 10:00 - 17:00
zo 13 sep. 12:00 - 17:00

Achtergrondinformatie uitklap icoon

Rijksmonument uit 1500. Kleinschipper/bewoner Frans Koot gaf dit pand in 1724 haar huidige naam. De winkelpui van gietijzer met klinknagels en kleine ruitjes dateert van rond 1900. Nu in gebruik als kunstgalerie.

In de vijftiende eeuw stond hier in ieder geval al een huis. De eiken dakconstructie dateert nog uit ongeveer 1530. Begin achttiende eeuw werd de puntgevel afgekapt en voorzien van een timpaan. Toenmalig bewoner en kleinschipper Frans Koot gaf dit pand in 1724 haar huidige naam. Waarschijnlijk heeft de verbinding met Dordrecht een rol gespeeld. De Goudse kunstschilder en Stadstekenmeester Cornelis Borsteegh (1774-1834) heeft na 1832 in het achterpand gewoond. Hij leverde illustraties voor het vrouwentijdschrift Penelope, dat werd uitgegeven door Anna Barbara van Meerten-Schilperoort (1778-1853), een in haar tijd bekende en geliefde Goudse schrijfster en weldoenster.

De winkelpui van ijzer met klinknagels en kleine ruitjes in de bovenlichten zijn hier en bij het buurpand aangebracht rond 1900, kenmerkend voor die tijd. Aan het begin van de twintigste eeuw was in het pand de stoomdrukkerij van Johannes Mulder gevestigd, die overigens werkte met een gasmotor. Hij liet de eerste verdieping inrichten als zetterij.

Tegenwoordig is hier een galerie gevestigd, met atelier en bovenwoning.

 

Deel dit monument

Adres

Oosthaven 28, Gouda

In het kort

  • Buitenschilderen
  • Kunstgalerie

Openingstijden

za 12 sep. 10:00 - 17:00
zo 13 sep. 12:00 - 17:00

Achtergrondinformatie

Type monument:
Woonhuis
Openbaar gebouw
Oorspronkelijke functie:
Woonhuis
Bouwperiode:
15e eeuw
Huidige functie:
Galerie
Monument status:
Rijksmonument
bekijk alle monumenten in
Gouda